Pages

Showing posts with label Maths. Show all posts
Showing posts with label Maths. Show all posts

Wednesday, 1 November 2017

Maths T4W3

IALT: Write about the Maths I worked on today. 

Image result for Maths

Today for Maths it was different. Not only did I work with my peers in my class but with 3 other people from Room 7. At first I didn't know why they came in but then I realised that they had been sent here because their Multiplicative skills were too good. As you all know I love a challenge, but I didn't want to go all one hundred on them so I just let them get away with some of the answers. 
Image result for multiplication
The three students from Room 7 were very smart . In fact they sometimes beat me to answering the question. I was super astonished! Maybe they would grow up to be one of the best Mathematics Magicians in the school, which is amazing. 
Image result for Maths
I also worked with George and Demetrius from my group. First I let them two go head to head then after George beat Demetrius I went head to head against George. It was funny when I was going against him because his face looks weird when he thinks about the answer. 
Image result for Maths
A challenge I found was answering some of the questions that I got wrong. But I enjoyed working with the students from Room 7 . Maybe our teacher can let us go to their class and challenge them.

Feel free to leave a comment,
Many thanks :) 

Thursday, 26 October 2017

Maths T4W2

IALT: Write about my Maths learning for this week.

This week for Maths it was fun, to be honest. We didn't have Ms. Komor , but instead we had two questions and then we had to recall our basic facts for speed and accuracy. This is the the first question that I had to answer:

1. Zac has 8 packs of drink.
Each pack has 6 cans. 
How many cans is that altogether?

The answer is 48, because 8 x 6 = 48. 

2. Hanni uses 32 carrots to fill 4 bags.
How many carrots does he need to fill 12 bags?

The answer is 96, because Hanni uses 8 carrots for one bag, and if you go up to twelve bags you'll need 96 carrots to fill it up. 

Image result for carrots

After answering these questions I moved onto Flashcards, I was working alongside Demetrius and George. I challenged both of them to get their memory accurate and speed. Yes, I can say I am better at them but I try not to show it because it'll make them feel stink and 'dumb' But I can see that with more practise and time they'll soon be able to beat me... Someday. 

I enjoyed working with my peers because it was both funny and I got to see some things in them that I haven't seen before, like answering questions much faster then I did.

Feel free to leave a comment.
Many thanks :) 




Friday, 28 July 2017

Maths T3W1

IALT: Talk about what I learnt and did for Maths this week.

  1. It costs of $327.55 for Tom’s ski team to take part in a competition.To find out how much it costs for each of the four team members to compete Tom writes 4 x ? = 327.55
How could Tom write this as a division problem?
Tom uses his calculator and get’s the answer 81.8875
What would be a sensible answer for him to write down?
Discuss this with a classmate.

Answer: 327.55 / 4 = 81.8875

B. Rewrite each equation given in red as ? =
Work out the answer. Only use a calculator if you need to. Round your answers sensibly. The first one has been answered for you.

2. During the cricket season Jeetan scored 936 runs in 17 innings. What was his batting average? 936 / 17 = 55

3. Janus had 4.56 kg of jam. He put equal amounts into 11 jars. How much jam was in each jar? 50.16 / 4.56 = 11

4. Rangi paid $26.6 for some beef fillet, which cost $18.79 per kg. How many kilograms did he buy? 26.6 / 18.79 = 1.41

5. Todd paid $19.33 for 4.85 kg of semi-dried tomatoes for a party. How much were they per kilogram? 4.845 hub / 19.33 = 3.98

6. Malaki cut 134.89 m of fishing line into pieces 22.5 metres long. How many pieces did he get?   134.89 / 22.5 = 5.99

7. Sunee is going to Thailand for a holiday. She changes NZ$ into Thai Bhat and gets 18 Baht for every NZ$1. She buys these gifts. How much would they cost in NZ$?
600 / 18 = 33.3 , 1250 / 18 =  69.4 , 1780 / 18 = 98.8

8. Neptune orbits the sun about 6.07 times during a millennium. About how long in Earth years does it take Neptune to orbit the sun once?
1000 / 6.07 = 164.74

9. The circumference of the outer rim of the London Eye is 472.8 metres. The wheel travels at 0.26 m per second. How long does it take to make one complete revolution?  1818.46 x 0.26 = 472.8

10.  Sandi and her family used 126.57 U.S. gallons of petrol on a touring holiday in America. Sandi found out that there are 3.785 litres in one U.S. gallon. How many litres of petrol did the family use for their holiday?
33.43 x 3.785 = 126.53

Here is my Maths work for this week, it looks like a little much but only because I chose to do it on a Document instead of a Google Drawing. Anyways, for this week's Maths task I completed it with Siale, but then halfway through we merged together with Metui, Sifa and Aumau, all of us in which didn't quite understand the question properly.
Image result for Maths
So instead of sitting there and doing nothing and wasting valuable time we chose to ask the teacher together and we figured out the answer, and a better understanding. We were working on rounding the numbers to the nearest ten and using division strategies to complete the questions. It was harder than it looked, but in the end we completed the task as a team.
Image result for Maths

Something I found challenging was not understanding the question properly, because I didn't know what it meant or what it told me to do. 
I can't wait for next weeks Maths tasks because I think I'm getting into the habit of working on Maths.

Feel free to leave a comment.
Many thanks :) 

Thursday, 29 June 2017

Maths Ratios

IALA: Ratios and how to understand them.



  1. The ratio of rice to water for cooking rice should be about 1:2

  1. How many cups of water would you need to put with 2 cups of rice?
Answer: 4 cups of water

b. How much rice could be cooked in 5 cups of water?
Answer: 3 cups of rice

10 cups of Rice can be cooked in 5 cups of water
C. What fraction of the volume of rice and water should be water?


2.  People Facts: The ratio of color blind people to not color blind
people in the world is 1:24.

  1. Maria did a survey on 6 colorblind students at her school.
About how many not color blind student would you accept at her school.

Answer: 48 people

3. Peter made a Tui feeder in his garden by mixing sugar and water in the ratio 2 : 9
  1. He put in 4 teaspoons of sugar. How much sugar should he add?
Answer: 18 teaspoons of sugar.

B. Another day he put in 4 ½ cups of water.
How much sugar should he add?

Answer: 1 cup of sugar

4. The scale on a map is 5 : 80,000

  1. Maddie measures the actual distance from her house to Sam’s house as 1.6 km. How far will it be on the map?

  1. On the map, the distance Maddie lives from school is 15 cm. How far is this in real life?
Answer: 2.4 Kilometres

5. Anya makes blankets for rescued cats.
She makes each of them red, blue and yellow in the ratio 2:3:4.
She has 8 balls of red wool left and wants to use all of them to make blankets.
How many balls of blue and yellow wool will she need?
Answer: 9 balls of blue and 10 balls of yellow

9.The recipe for chocolate brownies.
180 g butter
80 g flour
3 eggs
180 g dark chocolate
40 g cocoa
280 g caster sugar
What is the ratio of sugar to flour ?
Answer: 280:80

Here is my Maths work for this week, to be honest it was hard because I don't quite like Maths and Ratios wasn't one of the best things I am good at. Some of the questions tricked me into thinking it was wrong, but soon rather then later Ms Thompson helped me and she made it clear on how to understand ratios.

With a better and clearer understanding, I was able to help others with their questions. I didn't work on this alone, I was accompanied by Demetrius and George, both in which are Year 7's. They helped me answer some of the questions but again they were learning that as older children of the school we must finish our work to a high standard. 

A  challenge I came across was when I didn't quite understand the ratio's, but I was helped and now I think I have  a better understanding of them.
My next learning steps are to learn more about ratios.

Feel free to leave a comment.